Vilšany

Každoročně je celý výtěžek z festivalu věnován tomuto ústavu.

 

O Vilšanech

Tento ústav a vůbec všechny ústavy na Ukrajině, se dostaly do problémů po rozpadu SSSR. Děti žijí v mamutím domově – v internátu s přísným uzavřeným režimem. Život tráví pasivně, leží nebo sedí na jednom místě bez možnosti dostat se z pokoje na čerstvý vzduch. Tento a další ústavy podobného typu trpí nedostatkem kvalifikovaného personálu. V ústavu jsou děti s fyzickým i mentálním postižením. Výchovný denní program neexistuje a tím je znemožněn jakýkoliv rozvoj dítěte. Všechny ústavy na Ukrajině, včetně toho ve Vilšanech, trpí finančním, materiálním a personálním nedostatkem. Proto se my, nadace Dětem z Vilšan a nadace Bodaj, snažíme pomoci. Momentálně je v ústavu 197 dětí a sirotků.

Historie Dětského ústavu ve Vilšanech

V roce 1949 byla postavena první budova internátu, která v té době sloužila jako administrativní zázemí stavební firmy, která v těch letech stavěla ve Vilšanech přehradu. V letech 1956-1960 probíhala stavební rekonstrukce této budovy. Od roku 1961 fungovala tato budova jako internát pro 30 dětí. V každém z několika pokojů byla klasická kamna na uhlí a dřevo. Po několika letech se rozrostl počet dětí na 70. V letech 1967-1968 se začal stavět nový pavilon, dnešní budova, ve které má kancelář ředitel a jsou v ní hospitalizované nejmenší děti.

V roce 1982 se postavila budova pro prádelnu, společenský sál a administrativní zázemí. Je to budova dnešní školy při internátě. Ve stejném roce se kapacita lůžek pro děti rozrostla na 200.V listopadu 1998 postihla celou zakarpatskou oblast velká povodeň. Velká voda strhla část pozemku internátu, sklady s jídlem, oblečením a dalšími zásobami. Po povodni hrozilo riziko dalšího sesuvu půdy a byla narušena statika staré budovy internátu. 30 dětí i s personálem bylo přesunuto do jiných ústavů v okolí. Díky pomoci sponzorů a dobrovolníků se tato budova zrekonstruovala. Ukrajinská vláda nechala postavit betonovou zeď jako podpěru proti dalšímu sesuvu půdy.

V roce 2006 byla podepsána smlouva se švýcarským nadačním fondem Deštníček, který financoval stavbu chráněného bydlení pro děti z vilšanského ústavu. V říjnu roku 2009 bylo otevřeno chráněné bydlení pro vilšanské děti, za spolupráce nadace Víza z Vysočiny. Kapacita tohoto bydlení je 25 dětí a sídlí v Ťačivu.

 

Děti z Vilšan očima Kateřiny Kropáčové

« 1 of 3 »

 

Děti z Vilšan

 

« 1 of 2 »